reklama

Vysokoškolská novela – zisk nadovšetko?

Ak prejde nový vysokoškolský zákon, prežijú aj tie vysoké školy, ktoré na to nemajú. To je hlavný cieľ. Na inom nezáleží. Zvýšenie veku garantujúcich profesorov zo 65 na 70 rokov, aký je v tom rozdiel? Kto tomu rozumie a koho to vlastne zaujíma?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Veď ide o titul pre študenta, ktorý si zaň poctivo zaplatil formou daru pre školu. Univerzity si musia budovať tradíciu, morálny kredit. Čas na vybudovanie si reputácie potrebujú minimálne 100 rokov. Nie je to vymyslené číslo. Najnovšie hodnotenie vysokoškolského vzdelávania svetových univerzít nezaradilo do rebríčka top 500 svetových univerzít ani jednu slovenskú! Karlova univerzita v Prahe sa ocitla na 201. až 302. mieste (podľa kritérií akademickej a výskumnej činnosti, vedeckých ocenení, hodnotení výskumníkov, množstva citácií ...) Naša najstaršia Univerzita Komenského má 90 rokov. Kvôli kvalite vzdelávania je potrebný čas. „Vychovať“ plnohodnotných profesorov trvá v priemere 20 rokov. Vytváranie nových vysokých škôl, ktoré sú len generátorom rýchleho zisku je veľmi krátkozraké.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšou perlou je čas na zosúladenie novely zákona. Aj keby všetci veľmi chceli, zosúladenie potrvá minimálne rok. Predkladateľ bez rozmyslu navrhuje zosúladenie do 30. júna 2010. Nepozeral na nikoho, veď on to vo svojej „novovzniknutej“ Sládkovičovskej univerzite stihne. Nejde mi o to, aby ľudia nemali kde študovať. Ide o to, aby štúdium bolo kvalitné, bezplatné a titul porovnateľný s ktoroukoľvek vysokou školou vo svete. Posledná veta k novele. Zákon v prvom čítaní podporilo zo 136 prítomných 112 poslancov NRSR. Ak sa zhodneme na tom, že novela je zlá, počet hlasujúcich, ktorí nás zastupujú hovorí za všetko.

Ján Kyselovič

Ján Kyselovič

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žil som v Kanade, kde som mohol viesť pohodlný život, ale vrátil som sa, pretože verím, že Slovensko bude v budúcnosti lepšou krajinou pre naše deti. K tomu chcem prispieť svojimi znalosťami a životnými skúsenosťami. V súčasnosti zastávam funkciu dekana Fakulty farmácie Univerzity Komenského. Zároveň pôsobím ako 1.podpredseda SDĽ. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu